Kalendár turistických podujatí na rok 2021

Klub slovenských turistov Banská Bystrica – Kremnička pripravil kalendár turistických akcií na sezónu 2021 pre každého turistu bez ohľadu na to, či je náš člen alebo nie. Na klasické podujatia (presun verejnou dopravou) sa nemusíte prihlasovať. Na ostatné akcie (autobusový zájazd, presun vlastnými autami a viacdenné túry s ubytovaním) je potrebné, aby všetci záujemcovia včasne ohlásili svoj záujem zúčastniť sa u vedúceho túry, ktorý je uvedený pri každom podujatí vrátane jeho kontaktných údajov.

DÁVAME DO POZORNOSTI:

 • streda 28. júla > premietanie Best of na Pionieri a Jawe o 20.30 h, Amfiteáter Paľa Bielika B. Bystrica, vstupné od 6,- € 
 • streda 4. augusta > festival Hory a mesto BB 2 o 21.00 h, Amfiteáter Paľa Bielika B. Bystrica, vstupné 5,- €
 • sobota 7. augusta > Súľovské skaly (autami)
 • sobota 14. augusta > Raft na Hronenutné prihlášky do 6. 8.
 • streda 18. augusta > festival Hory a mesto BB 3 o 21.00 h, Amfiteáter Paľa Bielika B. Bystrica, vstupné 5,- €
 • utorok 24. augusta > premietanie Astroturizmus o 20.15 h v záhrade Tihányiovského kaštieľa v Radvani, vstupné 2,- €
 • sobota 28. augusta > Baranec a Plačlivô (autami)

PRIPRAVUJEME: 

 • 30. 9. – 3. 10. > Jesenné čistenie chodníkov v Drienčanskom krase (Teplý Vrch)
 • značkárska brigáda na Ráztockej holi (Nízke Tatry) 
 • Kremnické Bane – Skalka – Králiky – Banská Bystrica 

AKTUÁLNE OZNAMY:

 • Bol aktualizovaný príspevok Taxislužba na Sliezsky dom (7/2021).
 • Členské známky KST na rok 2021 budú priebežne odovzdávané na klubových túrach osobne do rúk člena. Nežiadajte ich prevzatie inou formou! Ďakujeme za pochopenie.
 • Turistický bazár: v ponuke je predaj turistických topánok a mačiek. Viac na tomto odkaze.
 • Hromadné poistenie členov KST v poisťovni UNION je platné od 1. 4. 2021 do 1. 4. 2022. Podrobnosti k poisteniu nájdete na tomto odkaze.
 • Pozrite si aké zľavy a výhody prináša členstvo v KST, vrátane 50 % z ceny nocľahu na chatách KST.

Plánované podujatia v roku 2021, ktorým bude priradený dátum konania. Akcie sa budú na stránke objavovať postupne. Treba sledovať web. 

Zmena programu vyhradená!

sobota 7. augusta 2021  Súľovské skaly

Trasa: Súľov, parkovisko – hrad Súľov – Lúka pod Súľovským hradom – Sedlo pod Bradou – Pod Roháčom – Šarkania diera – Súľov, parkovisko.

Charakteristika: Od nášho posledného spoločného klubového výletu do Súľovských skál uplynula už dlhšia doba, je čas si návštevu lokality zopakovať. Trasa bude klasická: okolo Gotickej brány na Súľovský hrad, odtiaľ do sedla pod Bradou a k rázcestiu Pod Roháčom. Odtiaľ po žltej značke okolo Obrovskej brány a jaskyni Šarkania diera späť do Súľova. Z rázcestia Pod Roháčom je možné zvoliť aj dlhšiu trasu cez Roháčske sedlo, ale hlavnú atrakciu – umelecké dielo „Zraková pyramída“ na lúke nad Súľovom, ktoré sem v posledných rokoch lákalo tisícky turistov, už neuvidíme. Ľahká túra, stúpanie / klesanie 710 m, vzdialenosť 9,3 km a čistý čas chôdze je 4.50 h. Doprava je vlastnými autami (BB – Súľov, 114 km, 2 hodiny jazdy). 

Časový plán: Zraz je pri poisťovni Allianz o 6.30 h na Huštáku.

Vedúci túry: Peter Cyprian, 0903 703 646, e-mail

sobota 14. augusta 2021  Raft na Hrone

Trasa:  Nemecká Šalková (raftom po Hrone). 

Charakteristika: Vlakom prídeme do Nemckej, kde nafasujeme raft. Jednoducho sadneme do raftu 6 – 8 ľudí a prevezieme sa z Nemeckej do prístaviska v Šalkovej, kde odovzdáme raft a domov pôjdeme autobusom MHD. Výstroj čo najmenej, deravé botasky, pršiplášť a čiapka. Treba sa prihlásiť týždeň pred termínom (do 6. augusta), aby sa mohli včas objednať rafty.

Časový plán: Zraz bude o 8.15 h na hlavnej žel. stanici Banská Bystrica. Príchod do BB bude asi o 17.00 hodine.

Vedúci akcie: Milan Hlavatý, 0904 070 885, e-mail

sobota 28. augusta 2021  Baranec a Plačlivô 

TrasaŽiarska dol., ústie – Holý vrch – Baranec – Smrek – Žiarske sedlo – Plačlivô – Smutné sedlo – Pod Homôlkou – Žiarska chata – Žiarska dol., ústie.

Charakteristika: Hlavný cieľ túry Baranec je s výškou 2 185 m tretím najvyšším vrchom Západných Tatier. Tvorí samostatný masív vyčnievajúci z hlavného hrebeňa Západných Tatier. Pre svoju unikátnu polohu a jedinečnú scenériu, patrí medzi najobľúbenejšie turistické ciele na Liptove. Dá sa naň vystúpiť viacerými trasami. My pôjdeme z parkoviska v ústí Žiarskej doliny po žltej značke nahor cez Starú Stávku a Holý vrch. Čakajú nás takmer 4 hodiny strmého stúpania, kedy musíme na 6,5 km úseku prekonať vyše 1 300 m prevýšenie. Odmenou nám budú nádherné kruhové výhľady (pokiaľ to počasie dovolí). Z Baranca prejdeme ďalej hrebeňom cez Smrek (2 072 m) do Žiarskeho sedla. Odtiaľto ponúka túra viacero alternatív. Trasa A počíta s výstupom na blízke Plačlivô (2 125 m), prechod po červenej značke do Smutného sedla a odtiaľ zostup po modrej značke na Žiarsku chatu. Je však možné zvoliť si ľahší a kratší variant a zostúpiť k Žiarskej chate priamo zo Žiarskeho sedla. Ak bude možnosť a záujem, posledný 5 km úsek zo Žiarskej chaty k parkovisku v ústí doliny sa dá výrazne zrýchliť na požičaných kolobežkách. Ide o náročnú celodennú túru vo vysokohorskom prostredí. Stúpanie / klesanie je 1697 m, vzdialenosť je 19,6 km a čistý čas chôdze je 9 hodín (trasa A). Doprava je vlastnými autami (BB – Žiarska dolina, ústie, 92 km, 1,5 h jazdy).

Časový plán: Zraz je pri poisťovni Allianz o 6.30 h na Huštáku.

Vedúci túry: Peter Cyprian, 0903 703 646, e-mail

nedeľa 25. apríla 2021  6. Ponická jarná 30-ka (verzia individual)

Trasa: Banská Bystrica, Žltý piesok – sedlo Turíčky – Zamilovaná dolinka – Stará kopa – Marková – býv. ranč Chivas – Horná Mičiná, sedlo na Môlču – poľovnícka chata pod Hrabcom – agroletisko Čačín – Nižné hrašky – Mičinské travertíny – Dolná Mičiná – mičinské hnojisko – Mičinské lúky – záver Peťovskej doliny – Stráž – Tmavá bukovinka – Vartovka – Banská Bystrica, Uhlisko.

Charakteristika: 6. ročník jarného turistického pochodu cez Ponický kras. Aj tento rok je pripravená opäť inovovaná trasa formou okruhu bez nutnosti použitia dopravných prostriedkov. Okruh vedie cez Bystrickú vrchovinu a Ponickú vrchovinu. Po trase nie sú žiadne možnosti kúpenia občerstvenia, preto trasa vedie cez minerálny prameň Mičinské travertíny, aby sme mohli doplniť minerálne látky a oddýchnuť si. Všetky oddychové body sú vyznačené na mape pochodu: Stará kopa, Hrabec, travertíny, Stráž a Vartovka. Na podujatie sa neprihlasuje a odporúčame ho vzhľadom na situáciu absolvovať individuálne v akýkoľvek deň. Dátum je určený na tradičný termín konania pochodu – posledná aprílová nedeľa. Štvrtina pochodu vedie po značených peších a cyklotrasách, zvyšok okruhu je po lesných a poľných cestách i chodníkoch. V teréne nebude nijako špeciálne priebeh pochodu označený, preto odporúčame použiť navigáciu alebo si stiahnuť gpx.

Časový plán: Individuálny štart vám odporúčame o 8.30 h od bývalej chaty Alpinka na Žltom piesku, kde je možnosť parkovania.

Vedúci túry: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

Plánované podujatia na rok 2021:

 • značkárska brigáda Košiare – Horná skala (žltá značka), 
 • výstup na malofatranský Kľak, 
 • splav Hrona (Nemecká – Šalková), 
 • značkárska brigáda Ráztocká – Ondrejská hoľa (modrá značka), 
 • hrebeňovka Ďumbierskych Tatier (Korytnica – Srdiečko), 
 • Kremnické Bane – Skalka – Králiky – Banská Bystrica, 
 • Baranec a Plačlivô, 
 • Handlová – Veľký a Malý Grič, 
 • Nová Baňa – Žarnovica, 
 • čistenie chodníkov na Krupinskej planine (Sucháň), 
 • jesenné čistenie chodníkov v Drienčanskom krase (Teplý Vrch)… 

22. mája 2021  Veľký a Malý Grič 

Trasa: Handlová – Veľký Grič – Malý Grič – Okrúhla – Tri studničky – Handlová.

Charakteristika: Pri potulkách v okolí Handlovej sa dajú len ťažko prehliadnuť dve sopečné andezitové bralnaté dominanty severnej časti pohoria Vtáčnik – Veľký Grič (971 m) a Malý Grič (876 m). A oba vrchy ponúkajúce nádherné výhľady na okolie budú cieľom našej cesty. Okruh povedie značenými turistickými chodníkmi z Handlovej, najskôr po červenej popri jazere Konštantín na Veľký Grič, odtiaľ zelenou prepojkou a ďalej po žltej na Malý Grič, späť do Handlovej zostúpime po zelenej značke cez Tri studničky. Výlet ponúka aj alternatívnu trasu výstupu z Handlovej na Veľký Grič neoficiálnou reťazami zaistenou „ferratovou“ cestou. Lezecká zostupová cesta je však náročná svojou exponovanosťou a „vzdušnosťou“, vyžaduje si určité VHT prípadne základné lezecké skúsenosti, primeraný výstroj (obuv, prilba) a najmä nemať strach z výšok. Kto bude mať záujem a potrebné skúsenosti, môže využiť túto alternatívu na vlastnú zodpovednosť. Videonávod na trasu k reťaziam nájdete na Youtube: Veľký Gríč – ferratkou – návod na trasu k reťaziam. Stúpanie / klesanie je 898 m, vzdialenosť 17,3 km a čistý čas chôdze 6 hodín. 

Časový plán: Zraz je o 7.30 h na Huštáku na parkovisku pred poisťovňou. Doprava je vlastnými autami.

Vedúci túry: Peter Cyprian, 0903 703 646, e-mail

29. mája 2021  Čistenie chodníka Horné Pršany – Horná skala

Charakteristika: Žlto značený turistický chodník Kremnička – Tri kríže bol pod patronátom nášho klubu od začiatku. V súčasnosti je tento turistický chodník v úseku Košiare – Horná skala ťažko priechodný. Z toho dôvodu bude klub organizovať na jar brigádu. Potrebné sú pracovné rukavice.

Časový plán: Odchod bude autobusom BB – Horné Pršany s odchodom z AS o 7.00 hodine (n. č. 12) s možnosťou nástupu na Huštáku (7.07 h) alebo v Radvani (Sládkovičova 7.13 h). Príchod domov o 16.00 hodine z Horných Pršian alebo z Malachova. 

Vedúci akcie: Milan Hlavatý, 0904 070 885, e-mail

nedeľa 6. júna 2021  Nová Baňa – Žarnovica 

Trasa: Nová Baňa – Kohútovo – Zvonička – Červená a Havrania skala – Háj, rozhľadňa – Predný a Zadný Šarvíz – Ihanovo – Žarnovica

Charakteristika: Okolie Novej Bane ponúka pomerne veľa turisticky zaujímavých a vyhľadávaných miest na malej
ploche. Našou prvou zastávkou bude pútnické miesto Kohútovo s liečivým prameňom, kaplnkou a sekvojovcom mamutím. Nasledovať bude Zvonička, vyhliadky z Červenej a Havranej skaly, otvorené ústie šachty Klingsbittner a odtiaľ sa dostaneme k monumentálnej rozhľadni Háj. Od rázcestníka Predný Šarvíz sa vyberieme po relatívne novej modrej turistickej značke cez Zbojnícke studničky, vyhliadku Ihanovo a ak čas dovolí aj kalváriu až do Žarnovice, aby sme „nazbierali“ nejaké kilometre. Trasa je dlhá 18,6 km so stúpaním 875 m, klesaním 860 m a čistým časom chôdze 6 hodín. 

Časový plán: Zraz je o 8.20 h na MALEJ žel. stanici (BB-mesto), rýchlik Fatran odchádza o 8.35 h (Nová Baňa 9.41 h). Návrat zo Žarnovice je o 16.25 h rýchlikom Urpín (BB 17.26 h). 

Vedúci túry: Peter Cyprian, 0903 703 646, e-mail

12. júna 2021  Hrebeňovka v Nízkych Tatrách

Trasa: Korytnica – Hiadeľské sedlo – Prašivá – Latiborská a Zámostská hoľa – Chabenec – Kotliská – Poľana – Dereše – Chopok – Kosodrevina – Srdiečko

Charakteristika: Každú prechádzku po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier možno zaradiť medzi príťažlivé turistické akcie. Naša túra povedie hrebeňom Ďumbierskych Tatier, peknou prírodou, a ponúkne atraktívne výhľady. Parametre trasy podľa Hikingu: dĺžka pochodu 39,9 km, stúpanie 2532 m, klesanie 2057 m. Akcia je vhodná pre aktívnych peších turistov s dobrou kondíciou.

Časový plán: Z Banskej Bystrice o 4.30 h do Korytnice mikrobusom. Zo Srdiečka autobusom o 18.10 h do Brezna, a následne prestupom na autobus do BB. Cena dopravy do Korytnice je 27,- € deleno počet účastníkov. Záujemcovia hláste sa u vedúceho túry do 11. 6. 2021.

Vedúci túry: Dušan Šišlák, 0904 994 278, e-mail

10. – 13. júna 2021  Čistenie chodníkov na Krupinskej planine

Trasy: vybrané značené trasy na Krupinskej planine v okolí obce Sucháň.

Charakteristika: podrobné informácie s pokynmi budú odoslané prihláseným účastníkom.

Vedúci a prihlášky: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

19. – 20. júna 2021  Hrebeňovka Veľkej Fatry

Trasa: Ružomberok, Biely Potok – Vlkolínec – Vtáčnik – Šiprúnske sedlo – Smrekovica – Rakytov – Ploská – Chyžky – Koniarky – Ostredok – Frčkov – Krížna – Úplaz – Japeň – Staré Hory

Charakteristika: náročný dvojdňový prechod hlavným hrebeňom (liptovská vetva) Veľkej Fatry zo severu na juh. Trasa má 45 km, stúpanie 2625 m, klesanie 2660 m a čistý čas chôdze je 16 hodín (2 dni). Nocľah bude riešený formou bivaku v starom salaši (útulňa), takže si treba zobrať vlastný spacák a karimatku. Taktiež je potrebné mať jedlo na dva dni, lebo po trase okrem prameňov nie sú iné možnosti občerstvenia, resp. pri zachádzke na útulňu Limba pod Rakytovom alebo na Chatu pod Borišovom na základe dohody účastníkov. Na podujatie sa treba prihlásiť do stredy 16. júna. Od štvrtka bude vedúci mimo signálu na brigáde pri obnove senníkov pod Krstou horou

Časový plán: sobotný odchod je autobusom smer Ružomberok o 7.55 h z AS BB (8.03 h Slovenka) a štart je o 9.05 h na Bielom Potoku. Zraz s vedúcim bude v Nižnom Šiprúnskom sedle o 12.30 h. Prípadne je možnosť prísť v piatok večer pod Krstú horu k opravovaným senníkom a vyraziť spoločne odtiaľ. 

Vedúci túry: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

nedeľa 27. jún 2021  Roklina Obšívanka a Zbojnícky chodník

Trasa: Terchová – Oravcové – roklina Obšívanka – Malé nocľahy – sedlo Príslop – Starý dvor – Terchová

Charakteristika: Okruh vedie zo srdca Terchovej cez tiesňavu Obšívanky a hrebeň Sokolie naspäť do Terchovej. Po ceste je možnosť  sa občerstviť v Starom dvore pod Vrátnou. Počas túry môžeme obdivovať krasové výtvory v doline Obšívanka a kochať sa výhľadmi z hrebeňa Sokolie na Rozsutce a ostatné vrcholy pohoria Malej Fatry. Určite nás milo prekvapí aj kvetena. Je to stredne náročná túra s trvaním chôdze asi 6 hodín, klesanie / stúpanie 914 m a vzdialenosť 12,5 km. Odporúčam si zobrať pevnú obuv, paličky a dobrú náladu. Každý účastník túry je vítaný.

Časový plán: Zraz účastníkov túry je na hlavnej žel. stanici o 5.20 h. Odchod rýchlika R 346 Fatran 0 5.34 h. Návrat je rýchlikom R 345 Fatran o 18.26 h do BB. Medzi Žilinou a Terchovou sa dopravujeme miestnou autobusovou dopravou.

Vedúci túry: Milan Bobot, 0904 394 290, e-mail

sobota 10. júla 2021  Výstup na Kľak (1352 m)

Trasa:  Vrícko – Kľak (1352 m) – Vrícke sedlo – Vrícko.

Charakteristika: Stredne ťažká akcia s dĺžkou 14 kilometrov, so stúpaním / klesaním 850 metrov a čistým časom chôdze 5 hodín po vápencových bralách malofatranského Kľaku s krásnym kruhovým výhľadom. Doprava je vlastnými autami.

Časový plán: Zraz bude o 06.00 na Huštáku pred poisťovňou. Príchod do BB  o 17.00 hodine.

Vedúci akcie: Milan Hlavatý, 0904 070 885, e-mail

nedeľa 18. júla 2021  Černovský okruh

Trasa: Ružomberok – kalvária – Hrabovo – Čutkovo – Repiská – Roveň – Blchová – Vtáčnik – Krstá hora – Tri vrchy (Plieška) – Lovisko – Stará Černová.

Charakteristika: stredne náročná takmer celodenná túra s dĺžkou 20,5 km, stúpaním / klesaním 1195 m a s čistým časom chôdze 6 hodín. Prejdeme zaujímavé miesta černovského chotára cez vrchy Čutkovo, Vtáčnik, Krstá hora a Plieška alebo Tri vrchy ako ich volajú Černovčania. Na svahoch Krstej hory si pozrieme zvyšky starých senníkov, z ktorých dva pomohli v júni zachrániť aj dvaja naši členovia. Budeme obdivovať neznáme výhľady na dolný Liptov, ktorého tvár mení vznikajúca diaľnica D1. Túru ukončíme prehliadkou Starej Černovej, kde si pozrieme zachovanú ľudovú architektúru, rodný dom Andreja Hlinku a monument černovskej tragédie.

Časový plán: zraz je o 7.55 h na Huštáku, odkiaľ odchádza bus smer Ružomberok o 8.00 h (AS o 7.55 h, n. č. 16; Slovenka 8.03 h). Štart z Ružomberka je o 9.16 h. Návrat bude buď vlakom z Hrboltovej o 16.19 h (BB 18.30 h) alebo autobusom z Ružomberka o 16.55 h (BB 18.10 h).

Vedúci túry: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

24. júla 2021  Oprava koliby vo Vážnej doline

Charakteristika: dobrovoľnícka celodenná brigáda vo Vážnej doline pod Hiadeľským sedlom. Ide o starú viac ako polstoročnú zrubovú stavbu, ktorá bude slúžiť ako turistická útulňa v blízkosti modrej značky z Hiadeľskej Kyslej do Hiadeľského sedla a tiež v dosahu Cesty hrdinov SNP. Vymieňať sa budú poškodené (zhnité) drevené časti konštrukcie, oprava strechy a úprava okolia koliby. Doprava je individuálne vlastným autom s parkovaním pri pamätníku poniže rampy. Treba si priniesť pracovné rukavice a niečo na opekanie. Účastníci brigády majú možnosť získať potvrdenie za dobrovoľnícku činnosti na účely darovania 3 % za rok 2021. Začiatok brigády je o 8.00 h pri kolibe.

Koordinátor za klub: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

nedeľa 25. júla 2021  Poľanou i Podpoľaním

Trasa: Zánemecká – Malčekova skala – Bystré-Vrátka – Dolná Javorinka – Horná Javorinka – vodopád Bystrô – hotel Poľana – Vrchdetva – Melichova skala – Skliarovo – Detvianska kalvária – stará Detva.

Charakteristika: stredne náročná takmer celodenná túra pohorím i podhorím Poľany. Z hriňovského lazu Zánemecká vystúpime na Malčekovu skalu s kruhovým výhľadom. Krásnym neznačeným chrbátom Javorinky prejdeme cez pasienky (výhľady) k novootvorenej útulni a pozrieme si tiež staršiu útulňu. Nevynecháme populárny vodopád Bystrô a občerstvíme sa v bufete na Poľane. Hrebeňom cez Vrchdetvu zídeme k Melichovej skale, pod ktorou sa rozprestierajú krásne detvianske lazy. Nad starou Detvou si pozrieme vonkajšiu expozíciu drevených vyrezávaných podpolianskych krížov a nájdeme tiež studňu murovanú. Časť túry vedie mimo značených chodníkov.

Časový plán: Na autobus do Detvy (smer Lučenec) nastúpime buď na AS BB s odchodom o 6.45 h (n. č. 17) alebo na Štadlerovom nábreží o 6.51 h, príp. pri Rooseveltovej nemocnici o 7.05 h. V Detve bude prestup na ďalší spoj. Návrat je zo starej Detvy priamym autobusom o 17.00 h (BB 18.15 h).

Vedúci túry: Tomáš Trstenský, 0910 190 949, e-mail.

Dôležité upozornenie:

Turistických podujatí sa zúčastňuje každý dobrovoľne a na vlastné riziko. V prípade úrazu je každý účastník zodpovedný sám za seba a svoje konanie. Pri každej túre je nutné mať pri sebe preukaz zdravotného poistenia a od 1. 4. 2015 sú členovia KST hromadne poistení pre športové aktivity pre prípadný zásah Horskej záchrannej služby. Zdravotné ošetrenie je bezplatné pre všetkých, ale bezplatná záchrana HZS je len pre neplnoletých.

Komentáre sú uzavreté.