Pocitová teplota

Počas tohtoročnej zimy, ktorá sa vyznačovala veľkými teplotnými výkyvmi, bolo v správe SHMÚ o počasí povedané asi toto: “…a teplota na horách vo výške 1000 m  -10 stupňov, no pocitová  teplota -15 stupňov.” Tento výraz pocitová teplota som počul po prvý raz. Nakoľko sa už veľa rokov venujem vysokohorskej turistike, vedel som si tú pocitovú teplotu predstaviť niekde na hrebeni Nízkych Tatier. Medzi nami staršími turistami je zaužívané, že ak bude hlásená teplota -10 stupňov, tak hore na hrebeni pri silnom vetre to bude raz toľko. A veru s týmto poznatkom už roky chodíme  na hory.

Na pocitovú teplotu má vplyv teplota vzduchu a rýchlosť  vetra. To znamená, že čím je rýchlejší vietor, tým rýchlejšie dochádza ku strate telesného tepla. Na tento jav by mali pamätať všetci, ktorí mávajú dlhší pobyt na čerstvom vzduchu.  V minulosti to boli hlavne námorníci v severných moriach a dnes my, čo radi chodíme na hory.

Vzorec na výpočet pocitovej teploty je veľmi zložitý, preto ho ani neuvádzam. V priloženej tabuľke si môžete overiť rozsah pocitovej teploty pri rôznej rýchlosti vetra. No nám turistom stačí aj osvedčená stará zásada, že hore na hrebeni bude raz toľko fúkať.

Spracoval: Milan Hlavatý


Aktuálne nie sú žiadne komentáre.

Tvoj komentár