Pyšný štít (2621 m)

Aj štvrtý najvyšší vrchol Vysokých Tatier si zaslúži pozornosť vysokohorských turistov, už len preto, lebo je ozaj pyšný. Z južnej strany je v tieni vyššieho Lomnického štítu, no ak sa naň pozeráme z východu, alebo zo západu, upúta nás svojou krásou a majestátnosťou. Na jeho vrchol vedie viacero ciest, my sme sa rozhodli pre traverz Malého a Veľkého Pyšného štítu smer od severu na juh. To znamená Téryho chata – Lastovičia štrbina – Malý Pyšný štít – Loktibrada – Veľký Pyšný štít.

Začíname od Téryho chaty známou cestou pomedzi plesá, kde začína chodník smer Baranie sedlo a Jordánka .Pokračujeme Jordánkou až na vrchol súťoviska, kde opustíme Jordánovu cestu a zamierime rovno pod masív Pyšného štítu – vpravo od Mačacieho kotla. V závere Mačacieho kotla býva obyčajne starý sneh aj v lete. Vpravo nad tým snehom je výrazná skalnotrávnatá rampa, ktorou vedie náš chodník do Lastovičej štrbiny. Tu sme si dali prilby a sedačky. Chodník je dobre značený mužíkmi (niekoľko sme aj my opravili), no vždy je vpravo od žľabu, ktorý spadá z Lastovičej štrbiny. Asi v strede výstupu sa žľab rozdvojuje. Treba pokračovať pravou vetvou. V Lastovičej štrbine sme boli po dvoch hodinách výstupu, prevažne v pevnej skale, bez naviazania sa na lano.   No ak by bola skala mokrá, alebo stratíte správny smer, treba sa naviazať. Zo štrbiny, už naviazaní na lane, sme pokračovali smerom na Malý Pyšný štít stredom hrebeňa. Výrazný opretý balvan sme obchádzala zľava a potom širokým komínom na vrchol. Zostup k Loktibrade, ktorá sa obchádza zľava a ideme na Veľký Pyšný štít. Najskôr rampou doprava zo strany Malej studenej doliny, potom rampou vľavo až na hlavný hrebeň a hrebeňom v pevnej skale až na vrchol. Lastovičia štrbina –Veľký Pyšný štít nám trvalo hodinu, pri krásnom letnom počasí.

Zostup si treba určiť vopred. Dá sa zostúpiť tou istou cestou na Téryho chatu, alebo pokračovať hrebeňom až na Lomnický štít. My sme si zvolili druhý variant, ktorý ale vyžaduje ovládanie lanovej techniky a 50 m lano. Zostup z Veľkého Pyšného štítu smerom do Bachledovej štrbiny dá sa zlaniť, len treba nájsť dva osadené borháky a mať jedno 50 m lano. Na jednej skale sme našli štyri staré sľučky, ktoré asi používal niekto na zlaňovanie, nakoľko nenašiel borhák. Na konci druhého zlaňovania pokračujeme šikmou platňou smerom hore a potom dole do Bachledovej štrbiny. Zo štrbiny môžeme zostúpiť do Jordánovho žľabu a na Téryho chatu. My pokračujeme cez niekoľko vežičiek a štrbín do Jordánovej štrbiny, kde sa napájame na Jordánovu cestu smer Lomnický štít. V Poslednej štrbine sa rozhodujeme, že zostúpime do Téryho kuloáru a Tatarkovou ferratou do Lomnického sedla.

Celá trasa má obtiažnosť II. až III. stupňa za ideálneho počasia, ovládať techniku zlaňovania a vydržať 10 hodín pochodu zo Starého Smokovca cez Pyšné štíti do Lomnického sedla.

August 2017, Milan Hlavatý

Komentáre sú uzavreté.