Téryho kuloár v Malej Studenej doline

Vysokohorskí turisti začali vo väčšom navštevovať Téryho kuloár až po vybudovaní zaistenej cesty z Lomnického hrebeňa. Predtým to bola doména len horolezcov, ktorí nastupovali do západnej steny Lomnického štítu.  Nakoľko do kuloáru vedie aj cesta priamo z Malej Studenej doliny, rozhodli sme sa pre túto možnosť. Keď som sa informoval u priateľov, ktorí už túto cestu absolvovali, zhodne tvrdili, že na začiatku blúdili.

Odbočiť zo značeného turistického chodníka v Malej Studenej doline sa dá na rôznych miestach . No podmienka je, aby sme sa dostali na vrchol oblúka sutinového kužeľa, ktorý padá z Filmárskeho žľabu.  Asi po 80 metroch začneme z kužeľa  sutinového žľabu pokračovať šikmo doľava, kde vidíme skalné prahy obrastené kosodrevinou.  Výrazným znakom pre určenie správneho smeru je úzky trávnatý pás medzi kosodrevinou, padajúci takmer kolmo dole. Pod prahom s kosodrevinou by sme už mali nájsť skalných mužíkov a dobre vychodený chodník, ktorý nás dovedie do spomínaného trávnatého pásu. Pokračujeme chodníkom  mierne vľavo po trávach a miernych skalných prahoch a po pravej strane stále máme skalné rebro. Pri  tečúcej vode sme sa občerstvili a obliekli sedačky, lebo sme nevedeli do akého terénu sa dostaneme. Skalnato-trávnatý terén skončil až v žľabe, ktorý padá z nášho kuloáru a začína pevná skala. Pokračujeme vľavo od žľabu po pevnej skale. Tieto miesta boli najťažšie po technickej stránke, no zvládli sme to aj bez naviazania sa, vďake suchej a pevnej skale. Prichádzame na miesto, kde vpravo končí ferrata výraznou rampou z Lomnického hrebeňa. Nasleduje už len chodecký terén až do Sedla za Lomnickým. V sedle sa môžeme napojiť na známu Jordánovu cestu na Lomnický štít, ktorá je v celej dĺžke zaistená reťazami.

Trasu Starý Smokovec – Zamkovského chata – Téryho kuloár – Lomnický štít sme urobili za 6 hodín. Krásna a zaujímavá trasa, no vyžaduje si dobrú kondíciu a trafiť suchú skalu. No hmla, vlhko, nebodaj dážď urobia z cesty dosť nebezpečný terén.

Milan Hlavatý, júl 2016

Aktuálne nie sú žiadne komentáre.

Tvoj komentár