Zlobivá (2426 m)

Zlomisková dolina je pre vysokohorských turistov častým východiskom pre výstupy na krásne tatranské vrcholy. V jej závere, v strede hlavného tatranského hrebeňa, je naša Zlobivá. Poznáme ju podľa úzkeho  a kužeľovitého vrcholu.

Po zdolaní prahu pri dvoch veľkých balvanoch opustíme chodník smerujúci na Vysokú a pokračujeme vychodeným chodníkom smer Rumanova kotlinka. Chodník je dobre značený mužíkmi, no môže sa stať, že v spleti zlomísk ho stratíme. Musíme smerovať pod skalný masív , tam kde trávnatý kužeľ sa najvyššie zarezáva pod steny Zlobivej. Vľavo od tohto trávnatého kužeľa je žľab, kde je miesto nášho nástupu. Tu sme si nasadili prilby a sedačky. Bez naviazania postupujeme vľavo od žľabu, potom jeho stredom, až prídeme na Rumanovu terasu. Chodník pokračujúci terasou vľavo vedie na Ganek a Rumanov štít, preto my postupujeme strácajúcim sa žľabom rovno hore, až prídeme na výraznú Lávku Zlobivej. Lávka mierne stúpa a dovedie nás na výrazný hrebeň. Nedajme sa pomýliť a pokračujme už oveľa širšou lávkou na druhý, ešte výraznejší hrebeň. Na veľkej terase asi 5 x 5 metrov s veľkým balvanom v strede je naše miesto, kde sa naviažeme a začíname samotný výstup na Zlobivú.

Niektorí sprievodcovia navrhujú výstup žľabom, ktorý je hneď za našou terasou. My sme si zvolili pilier rovno nad nami a do strácajúceho žľabu sme sa presunuli až v druhej tretine výstupu. Záverečnú cestu výstupu až na vrchol Zlobivej tvoria obrovské hranaté balvany, ktoré nám dali poriadne zabrať. Táto časť výstupu je najťažšia, no dá sa zdolať, len treba sa v závere držať vpravo, dosť exponované a sme hore. Zostupovali sme trasou výstupu a časť nepríjemných balvanov sme hneď z vrcholu zlanili.

Z parkoviska Popradské pleso na vrchol Zlobivej trvalo nám 4,5 hodiny, za krásneho letného počasia. Aj keď Zlobivá občas zlobí, oplatí sa postaviť na jej vrcholové bralo. Obtiažnosť II. – III. stupňa.

August 2017, Milan Hlavatý

Komentáre sú uzavreté.