Výstup na Prostredný hrot (2440 m)

Krásny vysokotatranský vrchol vysoký 2440 m ma stále lákal svojou nedostupnosťou pre nás vysokohorských turistov. Pred tromi rokmi som sa pokúsil vystúpiť na jeho vrchol, no  aj keď sa mi to podarilo, poplietol som si ako nástup, tak aj zostup. Preto som skúsil znova.

Rozhodol som sa pre výstup od Téryho chaty Dubkeho lávkou a zostup do Malej Studenej doliny. Zo značeného turistického chodníka tesne za Téryho chatou smerom na Priečne sedlo treba odbočiť vľavo medzi Prostredným a Veľkým Spišským plesom. Dosť výrazný chodník nás povedie ponad Nižné Spišské pleso do pravého kúta Žltej steny, kde zo Štrbiny za Žltou stenou padá suťový žľab. Pod žľabom sa naviažeme a vystúpime suťovým žľabom čo najvyššie. Až  žľab skončí pokračujeme vľavo na hrebeň po pevnej skale. Na konci hrebeňa vedie výrazná rampa, ktorou sa dostaneme do Štrbiny za Žltou stenou. Zo štrbiny pokračujeme vpravo po ostrom hrebeni, ktorý miestami je dosť exponovaný, no sú tam dobré istiace miesta. Je to „kôň“ a nazvali sme si ho Žltý kôň, nakoľko spája Žltú stenu so Žltou vežou. Hrebeň je najťažšie miesto výstupu.  Za koňom nasleduje Dubkeho lávka, ktorou sa chodecky dostaneme takmer do sedla medzi Žltou vežou a Stredohrotom. Asi 20 m pod spomínaným sedlom musíme odbočiť vľavo do výrazného kuloára. Kuloárom vystúpime do Vyšnej štrbiny v Prostrednom, medzi hlavným vrcholom Stredohrotu a Malým hrotom. Vrcholovú kopulu Prostredného hrotu obchádzame zľava, zo strany Malej Studenej doliny, na začiatku aj mierne klesáme po nevýraznej rampe a potom kolmo hore cez veľké balvany na plece Stredohrotu. Z pleca vpravo po veľkých balvanoch, trávach a na záver v pevnej skale na 2440 m vysokú kótu.

Zostup začneme smerom na juh popri pamätnej tabuli. Prechádzame pomedzi niekoľko rebier a žľabov, no vždy zo strany Veľkej Studenej doliny. Toto je miesto, kde môže dôjsť k pomýleniu si správnej cesty. Je tam viac vychodených chodníkov, no nie každý je správny. Musíme si uvedomiť, že nie každý vysokotatranský žľab je schodný od vrchu až na dno doliny. Veľa žľabov končí kolmým prahom, ktorý bez horolezeckých schopností a výstroja je nezleziteľný. Aj ja som tu dva razy zablúdil. Takže chodník zo strany Veľkej Studenej doliny nás privedie do Sedla pred Prostredným. Pred nami je Chmúrna veža a odbočíme vľavo do strany Malej Studenej doliny, kde padá nebezpečný žľab značne narušený eróziou. Žľab obchádzame vľavo po nepatrnej rampe, ďalej po trávach, pomedzi kosodrevinu, no vždy vľavo od žľabu. Do žľabu vstúpime až tesne v závere zostupu, prekročíme ho na pravú stranu, kde musíme nájsť borhák, ktorý nám poslúži na zlanenie asi 20 m stienky. Trasa zostupu od Sedla pred Prostredným až na dno Malej Studenej doliny je bezpečná len za suchého počasia (my sme ho mali). No rosa, malý dážď premenia cestu na veľmi nebezpečnú. Hrozí pošmyknutie na strmých trávach a šikmých platniach. Odporúčal by som v takom prípade zmeniť zostupovú (výstupovú) trasu, alebo použiť čakan a mačky.

Ak niekomu môj popis trasy poslúži, budem veľmi rád.

Spracoval: Milan Hlavatý,  august 2014

Komentáre sú uzavreté.