Zadný Gerlach – Gerlachovský štít (2654 m)

Od Batizovské plesa postupujeme chodníkom, ktorý vychodili pasažieri z Gerlachu – cez Batizovskú próbu. Na prvom prahu chodník opustíme a pokračujeme smer severovýchod na druhý prah, tzv. Batizovské spády. Kostolík máme po našej ľavej strane. Prechádzame popri malom plese, kde sa dá nabrať čerstvej vody a mierime pomedzi obrovské balvany do pravého kúta záveru Batizovskej doliny. Tam vidíme veľké suťové pole, ktoré padá z hlavného tatranského hrebeňa. Dolná časť suťového pola býva obyčajne pokrytá starým firnom. Výstup suťovým žľabom do Východného Batizovského sedla volíme pravou stranou tesne popod steny Zadného Gerlachu. Za 15 – 20 minút sme v sedle. Tu sa naviažeme.

Zo sedla ideme stredom lámavej skaly asi 30 m. Potom vnikneme stredom piliera do pevnej skaly medzi výrazné veže – Biskupská čiapka. Pevná skala nás privedie k jaskyni, kde krajné steny tvoria práve tie dve veže. Ponad jaskyňu prejdeme pomocou speru. Za Biskupskou čiapkou prídeme do štrbiny z pravej strany a prejdeme do ľavej strany hrebeňa. Vodorovne ľavou časťou hrebeňa asi 15 m, potom prudko vpravo po výraznej rampe na úpätie hrebeňa. Z hrebeňa znovu do pravého úbočia, kde vnikneme do strmého žľabu, ktorý končí kolmou stienkou (II.). Asi 10 m pred touto stienkou prejdeme žľabom do steny, kde sú tri výrazné výstupové komíny. Pokračujeme stredným komínom (III.). Hoci sa to zdá divoké, sú tam dobré stupy a hlavne pevné chyty. Asi po 10 m výstupu komínom sme na vrchole bočnej rázsochy hrebeňa. Po zdolaní tohto kritického miesta, je až na vrchol bezproblémová trasa, no držme sa tvrdo hlavného hrebeňa. Výstup od naviazania na vrchol Zadného Gerlachu trvá 1,5 hodiny.

Ďalšia trasa kopíruje hrebeňovku zvanú Martinovka. Takže zo Zadného Gerlachu zostúpime asi 25 m do Gerlachovského sedla a tam prudko hore na Gerlach. Strmý výstup (asi 5 lanových dĺžok) absolvujme stále stredom hrebeňa. Sú tam dobré štandy a pevná skala. Potom sa ide takmer vodorovne až k vrcholovému krížu Gerlachu. Na tomto úseku je možnosť výborného istenia pomedzi obrovské vrcholové balvany. Úsek Gerlachovské sedlo – Gerlach trvá 45 minút. Kto túto trasu prejde, určite bude tvrdiť, že je to najkrajšia hrebeňovka vo Vysokých Tatrách. Veľa úspechov!

Komentáre sú uzavreté.