Zmiznuté reťaze z Gerlachu

Zostupovali sme z Gerlachu smerom na Velickú próbu cez Dromedárov chrbát a veru bolo tam niekoľko úsekov tak vysnežených, že bez čakana to znamenalo veľké nebezpečenstvo. Prechádzajúc nespočetnými rebrami Dromedárovho chrbta sme museli len konštatovať, že všetky ťažké úseky sú bez reťazí. Zostali po nich len holé zabetónované oká. Tieto bývalé zaistené miesta uľahčovali záujemcom o Gerlach bezpečnejší výstup, alebo zostup, no boli tak maskované v spletitom teréne, že len najskúsenejší vedeli kde sú. Sú to hlavne horskí vodcovia, horská služba a iní skúsení horolezci. Teraz reťaze zmizli. Tie, úplne nové reťaze, ktoré dal namontovať bývalý prezident Schuster. Mohol ich zobrať len niekto z trojice, ktorú som práve vymenoval. Nikto iní, lebo by ich nenašiel. Možno sa dočkáme vysvetlenia a budem môcť potom dopísať do tejto kroniky mená vinníkov. To slovko „vinníkov“ je najkrajšie, aké mi prišlo na myseľ. Tam v tej hmle na Dromedárovom chrbte, až na mňa zízalo opustené kovové oko, sme tých reťaziarov pomenovali inakšie. A to sme ešte nevedeli čo nás čaká vo Velickej próbe.

Velická próba je asi 30 m vysoký – takmer kolmý prah, ktorý bol zaistený reťazami a kramlami asi v dĺžke 70 m. Aj tu zostali len holé kovové oká. Predchádzajúce úseky bez reťazí sme hravo prekonávali, nakoľko pôvodné reťaze boli hlavne pre pocit istoty a bezpečia. No prah Velickej próby je bez reťazí dosť nebezpečné miesto a jeho zdolanie si vyžaduje ovládať základy horolezectva. Hlavne pri zostupe. Na to je potrebné najlepšie lano a výstroj na zlaňovanie. To všetko naša partia mala a aj zlaňovanie prebehlo po technickej stránke úspešne, ale aj tak sme reťaziarov poslali do horúcich pekiel. Ako by si tu počínali neskúsení a bez potrebného výstroja? Kto to urobil? Prečo sa to trpí? Prečo sa to nevyšetruje? Ak to polícia vyšetrovala, aký je jej záver? Neznámy páchateľ? A desiatka ďalších otázok sa nám hrnú na jazyk.

Táto naša stránka je len pre nás, preto tu môžem povedať všetko, čo si o tomto čine myslím. Urobili to ………….. ………, alebo ľudia nimi poverení, hoci nemám na to žiadne dôkazy, lebo: 1.Patria do trojice, ktorá vedela kde sa reťaze nachádzajú. 2. Oni prichádzajú o kšeft, ak na Gerlach idú turisti bez …………….. ………. . 3. Už som mal s nimi niekoľkokrát slovnú výmenu pri výstupe na Gerlach, hoci som zákon ako inštruktor VHT neporušil.

Takže pýtam sa, kto udelil …………… ……… najvyšší vrchol Slovenska do ich kompetencie? Darovali im ho? Kto? Vláda? Parlament? Na základe čoho sa tak správajú? Prečo iní záujemcovia o výstup na Gerlach sú diskriminovaní? Prečo v iných vyspelých a kultúrnych krajinách Európy je najvyšší vrchol krajiny považovaný za srdcovú záležitosť všetkých obyvateľov tej – ktorej krajiny a poverené inštitúcie robia všetko pre to, aby sa tam dostal každý a bezpečne? Zoberme si Francúzsko a jeho Mont Blanc, Španielsko a jeho Pico de Anneto, Slovinsko a jeho Triglav, Rakúsko a jeho Grossglockner, či Nemecko a jeho Zugspitz. V týchto spomenutých krajinách ročne pribúdajú kilometre zaistených ciest tzv. viaferraty, alebo kleterstiengy, len na Slovensku ubúdajú zaistené cesty. Technické úseky výstupu na Gerlach klasickou cestou sa podobajú výstupu Závojovým vodopádom v Slovenskom raji. Preto si predstavme, že horská služba Slovenského raja, ktorá uvedené technické pomôcky buduje, jednoducho uzavrie prístup ku Závojovému vodopádu rampou a bude tam vyberať nehorázne poplatky za prevedenie rebríkmi vodcom. A nikoho tam iného nepustí, len za poplatok v doprovode vodcu. Že sa to nedá porovnávať? Gerlach a Závojový vodopád. Podľa mňa je to porovnateľné. Druhá strana bude namietať, že je to nad 2000 m, že príde hmla, zvraty počasia a podobne. Ja im oponujem, že tá istá výška a tie isté podmienky sú na vedľajšom Slavkovskom štíte, kde ale vedie normálny značkovaný chodník a je prístupný pre každého návštevníka.

Takže všetko zo strany ……………… ……….. sú len plané reči plné strašenia a krytia sa za nebezpečenstvo Gerlachu. Hlavný a jediný dôvod správania sa ……………… ………. je komerčné využitie výstupu na Gerlach.

Raz pri jednom z mojich výstupov na Gerlach našiel som na vrchole päť …………… ………. a každý s piatimi klientmi. Niektorí ………….. …….. už boli na zostupe, iní zasa len prichádzali, takže v ten deň bolo na vrchole Gerlachu do stovky pasažierov. Samozrejme všetko s ………….. ………. A zákon hovorí, že jeden deň môže byť na Gerlachu maximálne 30 turistov. Nech mi to niekto z ……………. ………. vysvetlí. Pre peniaze všetko!

-Milan Hlavatý-

komentárov 11 k článku “Zmiznuté reťaze z Gerlachu”

 1. Miroslav píše:

  Veľmi dobrý článok. Plne súhlasím s jeho obsahom!

 2. Erik píše:

  Tak s tymto uplne suhlasim. Iba jedna poznamka, policia to nemala preco vysetrovat, v pripade kradeze by retaze museli mat minimalne 250 € hodnotu a navyse by museli preukazatelne patrit nejakej fyzickej ci pravnickej osobe, ktora by v tomto zmysle podala trestne oznamenie. Takisto vseobecne ohrozenie nepripada do uvahy, kedze je to horolezecky teren s presne urcenymi podmienkami pre vystup a to ci tam su alebo niesu retaze na tom nic nemeni. Ale ked uz tam boli, je barbarstvo ich odstranovat z akehokolvek dovodu…

 3. Mato píše:

  Velmi pekny clanok a nazor. Myslim, ze by uz mohla vzniknut vo vysokych tatrach iniciativa na vybudovanie ferat, tak ako to je v alpach. Urcite by to prispelo k navstevnosti tatier.

 4. Miloš píše:

  Čo mám povedať…ale chcem. Čo sa týka reťazí, čo sa týka všeobecného ohrozenia si zapamätajme, že právo a jeho vymožiteľnosť na Slovensku je aká je. Skúste to v Alpách. Uzurpovať si (skupinka len my) výstup a možnosť vodiť na nejaký vrch nemá na svete obdoby. Ak niekto to podmieňuje zákonom, nech si ten Gerlach postaví doma na dvore a nech si naň vodí. V opačnom prípade je náš…všetkých a tí sú zodpovední za to, aby sa nám pri výstupe naň nič nestalo. Či je alebo nie je Velická alebo Batizovská próba horolezecký terén nehodnotím (Erik). Podľa UIAA kde sa niekde chytáš prstom je maximum II až III, čo nie je. Takže podľa mňa vyznačiť turistickou značkou Gerlach a je…len by niekto prestal brať zaň (myslím za náš kopec) peniaze.

 5. Jan píše:

  Veľmi rád chodím do VT-ale najradšej do poľských!
  Prečo? Pretože ako to nazval môj kamarát je to „miroslavova země“-
  ten kto nevie o čo ide je to z rozprávky Pyšná princezná…
  Nie je tam ročná sezóna uzávera, majú tam krásnu vysokotatranskú
  feratu-Orlia Perť, nenaháňajú tam skialpinistov ako škodnú zver, neuzatvárajú chodníky ako do mengusovského sedla a podobne…
  Vrátim sa k tej ferate-podľa slovenských zákonov by tam boli minimálne
  určení dvaja vodcovia na jedného zákazníka!!!
  Ani keď idete na Materrhorn nikdo vás nezastaví keď idete bez sprievodcu-je to Vaša vec. Samozrejme vždy len a len s dobrou poistkou-lebo v prípade nehody je to potom veľký prú… Som za ochranu
  a doržiavanie zásad slušného pohybu v horách, ale netreba zabúdať ani
  na nás normálnych zanietencov VT! Alebo ešte je tu možnosť že by sme všetci chodili cez víkend do nákuných centier-a VT nechať len tzv „VYVOLENÝM“ brrrrrrr….

 6. Tibor Hromádka píše:

  Chlapi máte to celé pomýlené.Horský vodcovia nevlastnia Gerlach ani žiadny iný kopec,nevydávajú žiadné zákazy ani zákony.Ak sa Vám súčastný stav nepáči (mne mimochodom tiež nie) ,musíte sa obrátiť so stažnosťami a iniciatívami na Správu TANAP-u prípadne ešte niekam vyššie (ministerstvo,vláda?).Vodcovia si robia svoju prácu (to znamená,vodia hore ľudí ktorí si tam netrúfajú sami).Ešte pre pána Milana Hlavatého – trasa ktorú spomínate Dromedárovým chrbátom nevedie (už tobôž nie nejakými jeho rebrami).Dromedárov chrbát je úsek hrebeňa ktorý zbieha z Kotlového štítu a je ohraničený Štrbinou pod Kotlovým štítom a na druhej strane Dromedárovou štrbinou.Rebrá ktoré ste prechádzali sú v masíve Kotlového štítu.

 7. Peter píše:

  Absolutne suhlasim s Janom.Ja tiez sa citim lepsie za hranicami slovenskych Tatier.Tiez sa bojim toho ,ze v blizkej buducnosti bude pobyt v prirode iba pre MAJITELOV ,lebo vsetko vykupia nasi bohati spoluobcania z nizin (BA).A my co chodime do kopcov od narodenia a vyrastali sme na horniakoch si budeme musiet zvyknut.Na jar sa ma totiz snazil vypudit zo Zadnej doliny v NAPANTe najomnik z Nitry ktory bol agresivny ,lebo on to ma v najme a on tam plati statu miliony.Prajem vsetkym milovnikom outdooru aby sa s takym clovekom nikdy nestretli…

 8. Palo kst rokos píše:

  Chcel by som reagovat na pana Tibora,kedze je to pohlad z druhej strany.Az tak pomylene to nemaju,lebo aj vrabce na streche cvirikaju,ze retaze bola /akcia/pana Rajtara a spol-v podstate je smutne,ze si niekto pokazi dobre meno ozaj skuseneho a vazeneho vodcu a horala kvoli svojej vlastnej jesitnosti,ci ako to nazvat.Pripad to ale nieje ojedineli,a aj teraz sa najdu vodcovia,co by tatry najradsej vlastnili.Priklad z nedele-v sobotu sme boli na Jastrabej vezi a druhy den sme sa chystali na Vysoku.nasa kamaradka v horskej sluzby nas upozornila,aby sme dali pozor,lebo vodcovia sachrovali z muzikmy smerom na kohutik.Ako vieme mnohi vodcovia su aj clenovia horskej,takze tuto info pokladam za overenu.Takze tieto veci sa deju a je smutne,ze to robia ludia,co by mali ist prikladom.Ale samozrejme najdu sa aj vodcovia,a dufam,ze ich je vecsina,co sa spravaju normalne a aj sa pozdravia pri stretnuti,aj par slov prehodia.Predsa len,nikto nevie,kedy bude potrebovat pomoc a to sa moze stat aj vodcovi.K navstevnemu poriadku-ano jeho navrh je v pripomienkovom konani,a tu je zas zauimave,ze KST,James aj SVTS nasli spolocnu rec,len vodcovia zas maju iny nazor-a tu by mozno mohol pomoct aj pan Tibor,uz by bolo nacase,keby si konecne ludia z vedenia sadli za jeden stol.Dufam ze vsetci sa chceme priblizit alpskym krajinam,a nie k nejakej Tanzanii.Pekny den..

 9. Macinko píše:

  Ja mám k Tiborovi len toľko, chlapi to vôbec nemajú pomýlené. Každému kto tu píše je jasné, že vodcovia nevlastnia de jure žiaden kopec. Ale v reáli sa tak správajú. Aj keď nie všetci , ale je ich hodne, ktorí každému, kto ide, hlavne na Gerlach dávajú pocítiť arogantnými poznámkami, že tam nemá čo robiť a podobne. Niekedy po debate s nimi mám pocit, že ak zomrie posledný vodca skončí akákoľvek turistika v Tatrách. Dalo by sa tu popísať veľmi veľa prípadov, ale to nie je cieľom. Ja si myslím, že je najvyšší čas aby sa všetci ktorí majú záujem na pohybe vo vysokohorskom teréne VT posadili za jeden stôl, dali hlavy dohromady, urobili jedno rozumné spoločné stanovisko k tejto problematike a spoločne ho aj hájili a nie snažiť sa niečo si urvať pre seba na úkor druhého bohužiaľ, ako to na tomto našom Slovensku býva. A ak si to všetci neuvedomíme, potom sa nemôžeme čudovať zmiznutým reťaziam, nepríjemným stretom a pod.
  Zároveň chcem týmto apelovať na všetkých tatierchtivých turistov pri každej príležitosti tlačiť na všetkých zainteresovaných /KST, JAMES, SVTS, Vodcovia …./,o hľadanie spoločného postupu v tejto oblasti.
  Tatrám zdar, Horskej službe pokoj.

 10. Michal píše:

  Tak, tak. Turistickú značku a reťaze odtiaľ vypratali a spravili si z toho biznis nehoráznych rozmerov. Keď si človek zráta, koľko má jeden vodca ľudí za jeden deň – je to obyčajné zdieranie. To sa potom niekomu chodí do Himalájí, za Polárny kruh, na Nový Zéland…

 11. Vlado píše:

  Horský vol(dc)ovia by boli najradšej keby sa všade v tatrách mohlo chodiť len s horským vol(dc)om. Trebalo by im dobre po papuli !

Tvoj komentár