Tragédia na ferrate!

Na kremnickej ferrate zahynul turista. Podľa informácií HZS a masmédií, nehodu zapríčinila neznalosť pohybu na zaistenej ceste. Náš klub prešiel túto ferratu asi pred mesiacom, preto môžem potvrdiť, že  kremnickú ferratu by mali absolvovať len skúsení turisti.

V našom klube KST organizujeme každý rok kurz základov vysokohorskej turistiky a na tento účel sme vybudovali jednoduchú ferratu, kde sa nacvičuje pohyb na zaistenej ceste. Naša zaistená cesta v Kremničke je k dispozície každému, kto o to prejaví záujem. Chodia si tam vyskúšať novo kúpený ferratový set, naučiť svoje ratolesti pohybu po zaistenej ceste, alebo len tak trochu si zaliezť. Ak treba, vieme poskytnúť aj odbornú pomoc.

Nie všetci majú záujem o kurz základov vysokohorskej turistiky, nie všetci ovládajú horolezecký výstroj na ferraty, no veľa z nás chce nejakú zaistenú cestu absolvovať. Nakoľko sa tomuto problému venujem už desiatky rokov, prikladám stručný návod pohybu na ferrate.

Na každú ferratu treba mať tento výstroj: Sedačka + prsný úväz, ferratový set, prilba, rukavice, pevná obuv. Nezabudnite, že správnym výstrojom sa nestávame nesmrteľným. Výstroj treba vedieť aj správne používať. V súčasnosti málo kto používa kombináciu sedačka + prsný úväz, hoci je to najbezpečnejšia kombinácia pri pohybe na ferrate. Obrázok č.3. Trendom je použiť len sedačku. Pred vstupom na ferratu oblečiem si sedačku a správne si ju zopnem na bedrovom opasku tak ako je to znázornené na obrázku č.2. Potom si zapnem ferratový set na zlaňovacie oko sedačky pomocou karabíny, alebo priamo, bez použitia karabíny. Nikdy nezapnem set na materiálové pútka sedačky, ktoré majú nosnosť cca 5 kg a slúžia na náhradné karabíny. Tu je pravdepodobný osudný omyl nebohého turistu. Obrázok č. 1. Na ferrate sa pohybujem tak, že obidve karabíny setu zapnem na oceľové lano tak, že jednu karabínu cvaknem z hornej strany a druhú karabínu zo spodnej strany lana. Karabíny ťahám so sebou po lane a až prídem k pevnému bodu, prepnem len jednu karabínu za pevný bod a až potom druhú karabínu. Znamená to, že som nepretržite spojený s lanom aspoň s jednou karabínou. Ak som začiatočník, zoberte si so sebou skúseného priateľa, ktorý vie poradiť, či predvídať nebezpečenstvo. Na ferrate okrem vlastnej neopatrnosti hrozí aj iné nebezpečenstvo. Sú to padajúce kamene, poškodené zaisťovacie prostriedky po zime, či pádu kameňov a nečakaný zvrat počasia. Pri búrke sa oceľové lano stáva nebezpečným hromozvodom. Nezabudnime, že hory sú krásne, no vedia byť aj nebezpečné, nakoľko príroda je vždy silnejšia, ako najopatrnejší turista.

Obrázok 1

Obrázok 2

Normovaná

Obrázok 3

-Milan Hlavatý-

Komentáre sú uzavreté.