Netopieria jaskyňa pod Panským dielom

Kaplnka pri Netopierej jaskyni (autor foto: Arpád Takács)

Kaplnka pri Netopierej jaskyni (autor foto: Arpád Takács)

Na výlet pod Panský diel prišlo ráno 14. 5. 2017 do pekného počasia 35 účastníkov. Celá trasa viedla po netradičných málo známych či používaných, avšak dobre schodných chodníkoch. Hlavnou atrakciou dňa bola Netopieria jaskyňa. Prvá polovica výletu bola v znamení stúpania až pod južný vlek pod Panským dielom. Neobvykle statočne šliapali do kopca najmä najmladší účastníci, ktorých bolo viacero. Určite ich ťahala myšlienka na vstup do atraktívneho podzemného priestoru.

To ešte netušili, že vstup do sľúbenej jaskyne, ktorý mal byť na začiatku, bude vlastne až na konci. Pričinil sa o to aj malý 4-ročný Lukáško, ktorý zaujal svojím výkonom natoľko vedúceho, že prehliadol v kritickom okamihu odbočku k jaskyni, ktorá bola v pláne prvej časti výletu.  Výsledkom bola skutočnosť, že všetci účastníci výletu absolvovali celé pôvodné plánované stúpanie pod južný vlek s tým, že sľúbená jaskyňa ešte len bude.

Nasledoval druhý pokus o dobytie jaskyne, ktorý bol nakoniec úspešný, pričom sa zvolil útok po osvedčenej turistickej značke. Predtým nasledoval zostup spod Panského dielu cez hrebeň kopca Hrádok, kam mali vstup povolený len dospelí. Detičky s rodičmi použili obchvat okolo Hrádku po modrej značke.

Netopieria jaskyňa spolu s vedľajšou Kaplnkou je síce malá, ale atraktívna. Možno, že by si zaslúžila väčšiu propagáciu v rámci Banskej Bystrice. Po návrate z jaskyne sme sa neskôr vydali hrebeňovým neznačeným chodníkom cez les s drevenými sochami zvierat a ľudí od sásovského umelca, ktorý sa vyrezávaniu venuje viacero rokov. Úplne nezištne a bez akejkoľvek finančnej podpory zo strany mesta postupne buduje krásnu oázu krásy a odpočinku nad Sásovou. Najnovšie vybudoval komplex studničky, ktorému vdýchol dušu.

V lese s drevenými sochami sa k nám nakrátko pripojili ďalší štyria účastníci, ktorí predtým pomohli majstrovi vztýčiť sochu Juraja Jánošíka, vyrezávanú z lipového dreva. Na odpočinkovom mieste rezbára zo Sásovej si niektorí účastníci opiekli tradičnú slaninu či klobásu. Po skončení opekania nasledoval záver výletu do Sásovej cez dve hlavné vyhliadkové miesta, vhodné aj na odpočinok a pokochanie sa pohľadom na mesto o okolie.

Parametre trasy:

-Arpád Takács-

1 komentár k článku “Netopieria jaskyňa pod Panským dielom”