Vysokohorské výstupy 2009

Reportáže z vysohorských výstupov z roku 2009. Boli sme na Gerlachu Martinovkou a na Dachsteine údolím Gossau.

Martinovkou na Gerlachovský štít

Martinovka je ľúbivá horolezecká hrebeňovka, ktorá končí na našom najvyššom slovenskom vrchole. Kto ju absolvuje určite povie, že je to jedna z najkrajších hrebeňových ciest vo Vysokých Tatrách. Martinovka začína na Poľskom hrebeni a pokračuje cez Velický a Litvorový štít na Zadný Gerlachovský štít a cez Gerlachovské sedlo na Gerlachovský šít. V súčasnosti sa často používa skrátený variant Martinovky a to nástupom len z Litvorového sedla.

Dostať sa do Litvorového sedla v hmle, alebo menej skúseným, býva často zložitejšie, ako samotná hrebeňovka. Až minieme cestou zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň Dlhé pleso, značkovaný turistický chodník začne prudšie stúpať a veľkú kamennú morénu vystrieda trávnaté pole, tak potom tam treba zo značkovaného chodníka odbočiť vľavo. Pokračujeme vodorovne, ba mierne aj klesneme do Velickej kotlinky, ktorú prejdeme najnižšou časťou tak, aby sme Horné Velické plieska mali po pravej strane. Potom začneme stúpať šikmo vľavo severným úbočím Litvorovej kopy po výraznej lávke. Nasleduje oblúk vpravo ponad strmý prah, až veľké balvany vystrieda drobné suťovisko, potom v serpentínach strmo vystúpime až do Litvorového sedla. Na tomto úseku trasy natrafíme na niekoľko kamenných mužíkov.

V sedle sa naviažeme a ide sa. Skúsení horali povedia, že Martinovkou sa treba tvrdo držať hrebeňa. Určite to ide. No menej skúsených, alebo začiatočníkov však zláka pohodlnejšia a bezpečnejšia cesta traverzovaním jednotlivých vežičiek. Takto sa dajú obísť prvé tri vežičky a to Lučivianska, Malá Litvorová a Gerlachovská vežička, ktoré poľahky obídeme zľava po výrazných rímsach a lávkach. Ak do jednej nepomenovanej štrbiny netrafíme na správnu rímsu z ľavej strany, tak do štrbiny musíme zlaňovať. Toto miesto spoznáme podľa zlaňovacích slučiek. No nasledujúca Veľká Litvorova veža sa lezie stredom krásnym komínom, s výbornými chytmi. Cez Lavínový štít, Lavínovú vežu až na Zadný Gerlachovský štít treba postupovať tvrdo ostrým hrebeňom. Nasleduje chodecký terén do Gerlachovského sedla a prichádza záverečná fáza našej cesty. Gerlachovské sedlo – Gerlachovský štít. Prvý pohľad do strmého hrebeňa Gerlachu vzbudzuje rešpekt, no až začneme liezť v pevnej skale, s dobrými štandami na istenie spolulezcov, získame sebadôveru a čo nevidieť objaví sa vrcholový kríž nášho najvyššieho štítu. Potom už len takmer vodorovne niekoľko desiatok metrov krásne exponovaným hrebeňom a môžeme si podať ruky.

Nezabudnime, že pri náhlej zmene počasia, alebo zlej viditeľnosti, dokáže byť masív Gerlachu poriadne nebezpečný.

Časové úseky 4-členného družstva, ktoré sme dosiahli za ideálneho počasia, suchá skala a bez snehových polí.

Sliezsky dom – Litvorové sedlo 2 hodiny

Litvorové sedlo – Zadný Gerlach 2 hodiny

Zadný Gerlach – Gerlach 45 min.

Spracoval: Milan Hlavatý (júl 2009)

Dachstein

V Severných Vápencových Alpách, v južnej časti veľkej Soľnej komory sa vypína krásna (takmer) trojtisícovka obklopená ľadovcami, národný vrchol Rakúska – Hoher Dachstein. Výstup na tento vápencový vrchol ozajstným ľadovcom, najväčším na východe Álp, poteší srdce každého vysokohorského turistu. Ak k tomu pridáme krásne jazerá s priezračnou vodou, historické miesta s technickými pamiatkami a ľahká dostupnosť, tak Dachstein jednoducho treba navštíviť.

Výstup na Hoher Dachstein vysoký 2995 m je možný z viacerých strán. Zo severu je to z údolia Gosau a od Hallstattského jazera a z juhu zasa z údolia rieky Enns, kde sú známe lyžiarske strediská Schladming a Ramsau. Pre vysokohorských turistov je zaujímavejší sever, nakoľko sú tam ľadovce. Najkratšia a najlepšia prístupová trasa autom je: Bratislava – Viedeň – diaľnica A1 smer Salzburg – Ebensee – Bad Ischl – Hallstatt, resp. Gosau spolu 420 km.

Obidva výstupy na Hoher Dachstein zo severu sú dlhé a namáhavé, preto treba počítať s prespaním na horskej chate. Ak si zvolíme za východisko Hallstatt, nachádzajúci sa na brehu rovnomenného jazera, tak sa dá prespať na chate Wiesberg Haus, alebo na chate Simony Hütte. Z Hallstattu začíname údolím Walbachu a za 3 – 4 hodiny dôjdem na Wiesberg Haus. Ak ideme ešte 1,5 hodiny prídeme na Simony Hütte. Nasledujúce ráno si zvolíme záverečný výstup na Hoher Dachstein a to cez Hallstattský ľadovec a zaistenou cestou v severovýchodnej stene Dachsteinu na vrchol. Po ľadovci postupujeme podľa zaužívaných pravidiel a so správnym výstrojom. Najskôr minieme na ľadovci odbočku vpravo na Simonyscharte, potom zasa odbočku vľavo na vrcholovú stanicu lanovky, až potom, po prudkom stúpaní ľadovcom stojíme pod severovýchodnou stenou Hoher Dachstein. Ak sa chceme dostať z ľadovca na zaistenú severovýchodnú stenu, musíme prekonať nepríjemnú okrajovú trhlinu, ktorá je stále iná. No v každom prípade nepodceňujme toto miesto. Nasleduje zaistená cesta až na vrchol. Najväčší problém tohto úseku je veľa ľudí na obidvoch smeroch a stále padajúce kamene. Simony Hütte – Hoher Dachstein 3 – 4 hodiny.

Druhý variant zo severu je z Gosauského údolia. Autom prídeme až tesne pod Predné Gosauské jazero na dobré a neplatené parkovisko. Samozrejme chceme prespať na chate Adamek Hütte, preto dnešná naša trasa bude okolo Gosauských jazier a strmým prahom až na chatu. Krásne vodné plochy spomenutých jazier obklopené strmými vápencovými bralami vytvárajú fantastickú kulisu, ktorá trochu dá zabudnúť na tiaže našich batohov. Naša kondícia sa preverí hlavne za Horným Gosauským jazerom, kde strmo zasekaným chodníkom prekonávame obrovský prah. Až zbadáme po prvý raz pri dobrej viditeľnosti našu chatu, tak ešte treba šľapať 45 minút. Z parkoviska na Adamek Hütte je to dobrých 5 hodín.

Na druhé ráno ideme urobiť krásny okruh s prechodom Hoher Dachstein od západu na severovýchod. Ak máme dobrú predpoveď počasia na celý deň, stačí vyraziť o 7. hodine. Raňajky na chate sú o 6.30 hodine. Pri poobedňajších búrkach si treba privstať. Obyčajne sa nahadzuje sedačka a prsák pred chatou. Od chaty ideme vodorovne po dobre vychodenom chodníku asi dvesto metrov, potom odbočím strmo vľavo hore. Nasleduje zostup popod Gosauský ľadovec do najnižšieho bodu údolia. Cesta je značená červenou farbou a mužíkmi. V týchto miestach je obyčajne starý firn, ktorý sa tiahne severovýchodným úbočím až po ľadovec, preto obujeme mačky a ideme s čakanom v ruke sólovo až do kotlinky pod Mitterspitzom. Tu sa naviaže družstvo na spoločné lano a potom prechádza Gosauským ľadovcom až do sedla Obere Windlucke. V sedle vlastne začína zaistená cesta západným hrebeňom na Hoher Dachstein. Týmto úsekom sa ide bez mačiek a používa sa pre bezpečnosť tzv. samoistenie „V“ systémom, alebo družstvo zostane naviazané na spoločnom lane. Ide sa v pevnej skale po výborne zaistenej ceste (niekedy až prehnane zaistenej). Z chaty na vrchol je to dobré 3 hodiny.

Nezľaknime sa, ak pod vrcholovým krížom bude 20 až 30 ľudí. Dachstein je veľmi populárny a turisti naň prichádzajú hlavne severovýchodnou stenou, nakoľko výstup si skracujú lanovkou. No a tou severovýchodnou stenou budeme zostupovať aj my, aby sme sa dostali na Hallstattský ľadovec. Aj tento úsek je dobre zaistený, no technicky je ťažší ako náš výstup. Problém je len s preplnenou trasou a padajúcimi kameňmi. Zdolaním okrajovej trhliny sa dostávame na Hallstattský ľadovec. Strmo dole smer vrcholová stanica lanovky, potom v najnižšom bode odbočíme vľavo smer Simony Hütte. Asi po kilometri chôdze ľadovcom opustíme trasu smer Simony Hütte a pokračujeme vodorovne oblúkom vľavo, kde skalný hrebeň vytvára výrazný kút. Najnižšia časť hrebeňa je Simony Scharte a vľavo od nej zasa Steinerscharte, ktorou vedie málo známa zaistená cesta. Touto zaistenou cestou sa dostaneme späť na Gosauský ľadovec. Zostup priamo na Gosauský ľadovec sa stále mení, nakoľko oteplovaním klesá hrúbka ľadovca. Po ľadovci, jeho pravou časťou, zostúpime až na suťovisko, odkiaľ nás výrazný chodník privedie na miesta, kde sme ráno začínali. Tento nádherný okruh masívom Dachsteinu trvá približne 8 hodín.

Všetky tri horské chaty a to Simony, Weisberg a Adamek poskytujú dobré ubytovanie, no často sú preplnené, preto si treba ubytovanie vopred zaistiť. Na Adamek Hütte nám držali 12 objednaných nocľahov, hoci chata bola beznádejne obsadená a pre ženy dokonca samostatnú izbu. Držitelia Alpenverein majú 50 % zľavu.

Ešte niečo! Po celý čas pobytu sme stretávali na ľadovcoch desiatky družstiev takmer z celej Európy a všetci mali mačky, čakan, prilbu a naviazaní na spoločnom lane. Samozrejme aj my!

Okrem výstupu na Hoher Dachstein dajú sa robiť v blízkosti Adamek Hütte krásne výstupy zaistenými, ale aj nezaistenými cestami. Je to zaistená cesta na Schrieberwand, nachádzajúca sa priamo za chatou, značené cesty do oblasti Gosaustein a Gosaukamm a pre náročných a skúsených výstup na Torstein, kde si musia ale cestu hľadať zo sedla Unt. Windlucke.

No a na záver treba navštíviť Hallstatt, vraj najkrajšie alpské mestečko a kto by sa nudil, tak priamo z Hallstattu začína jeden nový klettersteig, super ťažký a odvážny. Táto železná cesta vedie nad Hallstattským jazerom v stene Seewand a prístupná je z hlavnej cesty, tam kde sú protilavínové kryty ponad asfaltovú cestu.

Spracoval: Milan Hlavatý (august 2009)

Komentáre sú uzavreté.