Bralce dva razy za prvý novembrový víkend

Oddych na laze Konice (autor foto: TT)

Oddych na laze Konice (autor foto: TT)

V sobotu 6. novembra 2021 sme boli na Bralciach v Štiavnických vrchoch. Osem turistov a pes vystúpili z vlaku do zahmleného Hliníka nad Hronom, ale už v Lehôtke pod Brehmi sme videli, že vyššie je jasné nebo.

Parametre túry

V doznievajúcej farebnej jeseni sme si prešli atraktívne územie Braliec, kde chodník vedie reťazami, skalným tunelom, vyhliadkami i visutou lávkou. Nad Sklenými Teplicami sme si pozreli skromné zvyšky hradu Teplica a v kúpeľoch, kde boli všetky podniky zatvorené sme sa napokon napili z termálneho Ľudového prameňa. Neznačený úsek cez neznáme lazy Dolný Salaš, Konice a Srnosiete odkryl nové zákutia Štiavnických vrchov.

V nedeľu 7. novembra sme sa vybrali na Bralce v pohorí Ostrôžky. Hneď zrána nás prekvapil nepredpovedaný dážď, ale za Mýtnou sa pokazil vlak, ktorý nám viac narušil plány. Našťastie Evka zobrala auto, tak sme sa pešo vrátili z Lovinobane do Mýtnej, keďže by sme nestihli autobusový prípoj z Lučenca do Políchna.

Evka nás vyviezla na miesto štartu a v Políchne sme si napokon v šestici pozreli včeliu farmu Medové týždne. Po vynovenej spleti turistických chodníkov sme absolvovali časť Timravinho náučného chodníka s Timravským vrchom, Timravinou lavičkou i studničkou. Po výstupe na Bralce sme sa podelili na tri skupinky. Ženský predvoj Evka a Maňa sa vrátili k autu, ďalšia ženská dvojka išla s Milanom a Tomášom na susedné Bralo, kde sa rozhodli, že sa tiež vrátia do Políchna. Milan pokračoval pôvodnú trasu z Tuhára cez Divín do Mýtnej na vlak a po Tomáša prišla Evka na aute do Tuhára.

Lenže zvyšok partie ostal nezvestní. Navyše v okolí Políchna nie je vôbec signál, tak sa nevedeli skontaktovať. Ženy pri návrate, že pokračujú identickou trasou ako ráno zle odbočili a veľkou okľukou sa vracali cez planinu Ostrôžok k Políchnu, kde našťastie okrem vlčej svorky stretli aj živé duše, ktoré ich nasmerovali na správnu cestu. Tesne pred zotmením sa posádka auta skompletizovala a mohli sme sa šťastne vrátiť domov. Aj také bývajú výlety, keď sa partia podelí…

Parametre túry:

 • vzdialenosť 11 km, 
 • stúpanie 331 m, 
 • klesanie 542 m, 
 • trvanie 5 hodín. 

-TT-

komentáre 3 k článku “Bralce dva razy za prvý novembrový víkend”

 1. Robo V. píše:

  Akej vlcej svorky?

 2. funttomas píše:

  Robo, no normálne zahliadli dvoch jedincov vlka prechádzať pred nimi.

 3. Robo V. píše:

  Fiha!