Baranec a Plačlivô

Nádherné oblačné divadlo pri výstupe (autor foto: PeterC)

Nádherné oblačné divadlo pri výstupe (autor foto: PeterC)

Predpoveď počasia na dlho plánovaný výlet na Baranec v sobotu 28. 8. 2021 bola pomerne rozpačitá. Viacero záujemcov sa tým možno nechalo odradiť. A ako sa neskôr ukázalo, urobili chybu. Desiati turisti, ktorí boli ráno odhodlaní ísť aj keby „traktory padali“, boli nakoniec odmenení nádherným dňom s úžasnými scenériami. Už počas ranného stúpania lesom z ústia Žiarskej doliny smerom na Holý vrch všetkých potešili lúče slnka nekompromisne prenikajúce oparom. A na Holom vrchu (1715 m) sme sa mohli dívať na oblačnú perinu nad liptovskými dolinami zhora. Najmä z oravskej strany sa zároveň tlačili aj o niečo vyššie oblaky, ktoré nám po celý deň predvádzali nádherné divadlo.

Hlavný cieľ dňa – Baranec (2184 m) sme všetci spoločne zdolali s časovým predstihom. Po krátkej prestávke väčšina z nás pokračovala ďalej po hrebeni na Smrek (2072 m) a do Žiarskeho sedla, len Elenka sa rozhodla radšej vrátiť späť dolu po našej výstupovej trase. V Žiarskom sedle sa oddelila ďalšia malá skupinka a zamierila najkratšou trasou na Žiarsku chatu.

Ostatní sme podľa pôvodného ambiciózneho plánu pokračovali výstupom na Plačlivý Roháč alebo Plačlivô (2125 m) a po hrebeni do Smutného sedla. Až odtiaľ sme sa pustili dolu ku chate. Záverečný 5 km úsek zo Žiarskej chaty dolu k autám na parkovisku v ústí doliny sme si zjednodušili a zrýchlili zjazdom na požičaných kolobežkách. Jedinou nepríjemnosťou dňa mohol byť na chate zabudnutý mobil jedného z účastníkov, ale aj to sa pomerne rýchlo podarilo vyriešiť s ochotnou pomocou personálu „od kolobežiek“. Nakoniec sme sa teda všetci zhodli na tom, že to bol jednoducho skvelý deň.

Parametre túry:

-PC-

Aktuálne nie sú žiadne komentáre.

Tvoj komentár