Zlodej na cvičných skalách

Oprava cvičných skál (autor foto: Štefan Godzak)

Oprava cvičných skál (autor foto: Štefan Godzak)

KST dostal akreditáciu z ministerstva školstva organizovať Kurz základov vysokohorskej turistiky. Sekcia výkonného výboru  VHT  určila na Slovensku šesť klubov KST , aby tento kurz realizovali. Sú zo Bratislava, Prievidza, Zvolen, Čingov, Liptovské Sliače a Kremnička. Cieľom kurzu je naučiť adeptov základom horolezeckej techniky, pohybovať sa vo vysokohorskom teréne v lete a v zime, vedieť používať správny výstroj a predvídať nebezpečenstvo na horách. O tento kurz v Kremničke je každý rok mimoriadny záujem a do dnes sme vyškolili takmer 460 záujemcov o tento krásny druh turistiky.

Náš klub pre tento účel vybudoval v Kremničke cvičné skaly, kde prebieha v rámci kurzu praktická časť na letných skalách. Svojpomocne sme tam vybudovali asi 50 m ferratu, istiace body na zlaňovanie a pre nácvik lezenia a istenia v skale sme na dvoch pilieroch vybudovali niekoľko  pevných istiacich bodov tzv. borháky.  Naše cvičné skaly potrebujú každoročnú údržbu, aby boli bezpečné a čisté od lístia a drevín. Skaly sú vyťažené hlavne pri kurze, no priebežne si tam chodia zaliezť  a precvičiť ferratový set aj náhodný turisti.

15.augusta tohto roku sme si tam chceli trochu vyskúšať  istenie na pilieri, keď zisťujem, že všetky borháky sú preč. Zostala po nich len diera do skaly. To nie je možné! Kto chodí do hory s kľúčom číslo 17? Tie matice sa nedali vykrútiť rukou, či zubami!  Ten neprajník si to musel najskôr prezrieť a potom prišiel s primeraným náradím a borháky  vykrútil a zobral so sebou. Prečo asi? Však tie borháky som vyrobil doma vo zveráku a nemajú veľkú cenu.  Napadli ma prvé myšlienky. Stále verím tomu, že do hôr chodia len dobrí ľudia. A tu v krásnej prírode, pri skalách a potôčiku niekto úmyselne urobí druhému zlo.

Predpokladám, že tento neprajník sa dozvedel o našich skalách z tejto webovej stránky, preto myslím, že si prečíta aj toto. Určite tie borháky vyrobím znovu doma vo zveráku a namontujem na pôvodné miesto. Len stále nechápem prečo si to urobil. Úprimne Ťa ľutujem!

-Milan Hlavatý-

Doplnok:

11. septembra sa konala brigáda na opravu a doplnenie prvkov na cvičných skalách. Fotografie z brigády si môžete pozrieť v tomto albume.

komentárov 5 k článku “Zlodej na cvičných skalách”

 1. Miloš píše:

  Veru Minko. Ten ozembuch si ich môže namontovať tak doma na kuchynskú linku a bude spokojný so svojím životom. Ale konieckoncov s takýmito tiež ľuďmi sme sa už v horách stretli nie raz. Napr. Tri kríže….Keď budeš mať borháky prídem Ti pomôcť ak budem doma.

 2. Mojmír píše:

  Ahoj Milan,

  veľmi ma mrzí čo sa stalo a keby som tam bol s Tebou a Zuzkou asi by ma roztrhlo od zlosti, bohužiaľ zvrátenosť tohto sveta zdá sa napreduje míľovými krokmi, cez to všetko nesmieme sa dať odradiť od konania dobrých a správnych vecí, pokiaľ budeš potrebovať helfnúť rád pridám ruku k dielu. S pozdravom „Horám zdar“

 3. Alena píše:

  … nemám slov, ak je to tak, ako píšete, tak to neboli takí nejakí…, čo by to dali do zberu… to niekto urobil naschvál… ruky by som mu polámala!!! Ale keďže to nemôžem, lebo neviem komu, tak nech si dotyčný doláme tie ruky, ktorými tie borháky vykrútil zo skaly! (prepáčte, nemôžem inak) V tomto prípade: Oko za oko, zub za zub!

 4. Jan píše:

  Ahoj to nedokaže ani hyjena bo ta lovi v Afrike,ale iba ak by slovenska ta je velmi nebespečna pozor na ňu.Horam zdar.

 5. Milan Hlavatý píše:

  11.9.2019 od 16. do 20. hodiny jedenásť párov šikovných a ochotných rúk opravilo poškodené borháky a vybudovalo novú zaistenú cestu (ferratu). Vďaka Vám priatelia!