V sobotu 18. mája2013 sme sa zišli šestnásti a na štyroch autách sme sa cez Žarnovicu a Partizánske presunuli do Solčian, kde sa začal náš výstup na Veľký Tríbeč. Stúpajúc lesom hore sme obdivovali okolitú nádhernú prírodu, kde síce prevládajú listnaté dreviny viacerých druhov, ale ani ihličnany s mladulinkými výhonkami lemovanými kvapôčkami vody a sfarbenými nespočetnými odtieňmi zelenej, nechcú zostať v hanbe. Viacerí skonštatovali, že už chodíme po horách niekoľko rokov, ale taký krásny tajomný les s hmlou sme ešte nezažili. Len sme čakali, kedy a kde sa z tej hmly vynorí nejaká rozprávková bytosť.
Na rázcestí v sedle pod Veľkým Tribečom sme niektorí odbočili k prameňu – Pustovníkovej studničke. Okrem samotnej studničky s drevenou strieškou, sú tu aj pozostatky základov zrubu a informačná tabuľa. Na nej sme sa dočítali, že tu žil muž, ktorý sa chcel vyhnúť kontaktu s ľuďmi, tí ho nazvali pustovníkom, preto Pustovníkova studnička. Zrub tam stál ešte počas druhej svetovej vojny.
Vedľa turistického chodníka sme videli pozostatky kamenných múrov, ktoré obkolesovali celý vrch a boli súčasťou stredovekého hradiska. Podľa písomných prameňov toto mohutné hradisko bolo vystavané niekedy v 7. – 9. storočí a slúžilo na ochranu obyvateľov zo širokého okolia pred nepriateľmi.
Okolo obeda sme boli na najvyššom mieste pohoria Tribeč – 829,6 m vysokom Veľkom Tribeči. Vedľa pamätného kríža je aj celkom komfortná, ale obsadená drevená lavička, a tak sme využili na oddych a občerstvenie vhodné miesta v okolí.
Z Veľkého Tribeča sme zišli do Kovariec, odkiaľ sme sa presunuli do susednej dediny Oponice. Apponyiho kaštieľ v Oponiciach aj s perfektným výkladom správcu Petra Králika o histórii knižnice každého veľmi zaujal a každému sa veľmi páčil. Pozreli sme si aj kostol svätého Petra a Pavla s hrobkou rodu Apponyi. A na ceste domov sme sa zastavili v krásnom parku v Brodzanoch, kde sa nachádza múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina, že sa aspoň prejdeme po parku, vysadenom vzácnymi drevinami a s bustami 10 významných slovenských a ruských spisovateľov a pozrieme si kaštieľ zvonku. Otváracie hodiny v múzeu sú totiž v sobotu od 10.00 do 14.00 h. Ale mali sme šťastie, lebo bola noc múzeí a tak bolo otvorené až do 20.00 h. A tak úplne neplánovane sme nakoniec mali prehliadku múzea s veľmi odborným a podrobným výkladom, prečo sa tam to Puškinovo múzeum nachádza. Majiteľ kaštieľa, rakúsky diplomat barón Gustáv Friesenhof sa oženil so švagrinou A. S. Puškina. Štyri Puškinove deti a jeho manželka často navštevovali Brodzany a teraz tam môžeme obdivovať mnohé fotografie a predmety, ktoré nám toto obdobie pripomínajú.
Odkazy na fotografie:
-Evka a Danka-