Ľadový štít cez Ľadový hrebeň
Tretí najvyšší vrchol Vysokých Tatier 2627 m vysoký Ľadový štít je častým cieľom vysokohorských turistov. Už aj preto, že jeho dvaja vyšší velikáni sú mimo hlavného hrebeňa. Najznámejšia a najpoužívanejšia cesta na vrchol Ľadového štítu je cez Ľadového koňa. Skúsenejší vysokohorskí turisti už zvládnu aj traverz Ľadových štítov, samozrejme hrebeňom medzi štítmi. Tak sme začínali aj my.
Vlani pri výstupe na Prostredný hrot ma zaujal skalný hrebeň vystupujúci od Pfinnovej kopy na Malý Ľadový štít – tzv. Ľadový hrebeň. Keby sme to dokázali zdolať, skrátime si cestu cez Sedielko a pritom budeme v pevnej skale. Začiatkom augusta tohto roku sme sa o to pokúsili a boli sme nadšení. Je to nádherná cesta pre vysokohorských turistov a kto má dostatok síl tak aj pokračovať v traverze Ľadových štítov.
Našu cestu začneme na mieste, kde žltý turistický chodník Téryho chata – Priečne sedlo pod Pfinnovou kopou začne mierne klesať. Tam odbočíme vpravo po trávach a sutinách. Držíme sa hrebeňa a pritom minieme Prednú ľadovú škáru a vystúpime na Ľadový hrb. Niektoré vychodené stopy míňajú Hrb po ľavej strane, no lepšie a krajšie je zdolať Hrb tvrdo po hrebeni. Nasleduje Zadná ľadová škára a potom až na vrchol Malého Ľadového štítu postupujeme stále stredom Ľadového hrebeňa. Tam vedie najschodnejšia a najbezpečnejšia cesta k vrcholu. Často vás budú lákať šikmé rampy vľavo, alebo vpravo, ktoré sa zdajú ľahšie zdolateľné, no správny smer je vždy stredom hrebeňa. Verte mi, II. až III. stupeň obtiažnosti v pevnej skale s dobrými chytmi je to, čo vysokohorský turista dokáže oceniť. Z Malého Ľadového štítu zostúpime do Ľadovej štrbiny a krásnym trojkovým hrebeňom vystúpime na tretí najvyšší tatranský vrchol a cez Ľadového koňa a Ľadovú priehybu nepríjemným suťoviskom na dno záveru Malej Studenej doliny. Na koniec len chcem pripomenúť, že ak vyrazíme zo Starého Smokovca a urobíme spomínanú trasu, tak prevýšenie je do 1800 m a dlhé 25 km. Nám to trvalo 12 hodín, no neľutovali sme to.
Milan Hlavatý, august 2015