Podchladenie
Posledný augustový deň roku 2010 uviazli dvaja zahraniční horolezci v masíve Gerlachovského štítu, nakoľko došlo k výraznému zhoršeniu počasia. Obidvaja horolezci zomreli na podchladenie. Vyčerpanie spolu s podchladením najviac ohrozuje život turistov, horolezcov, speleológov, skialpinistov, alebo len náhodných návštevníkov hôr. Predpoveď počasia pre pohyb na horách je veľmi dôležitá. Vždy sledujme predpoveď pre konkrétnu oblasť a čo v najreálnejšom čase. No musíme si uvedomiť, že predpoveď počasia nie je na 100%, ale len na 86%. Preto musíme s tými 14% vždy počítať. Takže náhla zmena počasia nás môže zastihnúť hocikedy! Nečakaná zmena počasia, s výrazným ochladením môže viesť k podchladeniu organizmu. Ak sa k tomu pridá pôsobenie vlhka a vetra na naše telo, riziko vzniku podchladenia sa zvýši. Musíme byť na to pripravení! Nejaký ten pršiplášť, bunda navyše, termoska s horúcim čajom, hliníková fólia a pod. nám dokáže zachrániť život.
Na horách zmena počasia môže znemožniť pokračovanie v túre, resp. kriticky spomalí náš postup. Padne hustá hmla, klesne teplota, začne pršať, silná búrka, mrznúci dážď, začne husto snežiť, nad 2000 m aj v lete a môžu nám nastať problémy.
Nejdem na hranu
V prípade zhoršenej poveternostnej situácie je potrebné reálne zvážiť danú situáciu a zbytočne sa nevystavovať riziku. Najlepší spôsob je prerušiť túru a vrátiť sa, ak to podmienky dovoľujú. Nezabudnime – hory nám neutečú. Nebude to naša zbabelosť, ale naša múdrosť a skúsenosť.
Vaše sily môžu ubúdať rýchlejšie, ako ste predpokladali! Mladší ľudia riskujú viac, starší to už majú za sebou a majú bohatšie skúsenosti, ktorými človek získava cit pre riešenie kritických situácii.
Čo robiť v prípade nečakaného zvratu počasia:
V prvom rade šetriť so silami, vaše sily sú najdôležitejšie, v druhom rade sa správne rozhodnúť o ďalšom postupe. Ak sme skupina, zhoršilo sa počasie a zablúdili sme, nikdy sa nerozdeľme. Blíži sa noc a stále v tom nečase blúdime, preto skúsme nájsť také miesto, kde sa znížia účinky vetra, vlhka a chladu. Snehový záhrab, skalná jaskyňa, terénna jama a chrániť telo spacákom, žďarákom, fóliou, pršiplášťom, sú najlepším predpokladom zvládnuť ťažkú situáciu.
Príznaky podchladenia
Podchladenie sa zisťuje ťažko, preto sme sa zamerali viac na prevenciu.
- ak postihnutý je, resp. bol vystavený účinkom nízkej teploty, predpokladáme podchladenie postihnutého
- telesná teplota je pod 35 °C
- farba kože je bledá
- koža je studená a suchá
- u postihnutého sú badateľné zmeny správania:
- podráždenosť
- zmätenosť
- reč je nezrozumiteľná
- postihnutý stráca zdravý úsudok
- na začiatku podchladenia vzniká triaška (kmitavá kontrakcia svalstva) – sval takýmto spôsobom chce vyprodukovať teplo, ktoré je potrebné pre dôležité orgány:
- zvyšuje sa výkonnosť srdca
- zvyšuje sa spotreba kyslíka, preto sa dýchanie zrýchli
- postihnutý je pri vedomí
- pri triaške predpokladáme pokles teploty tesne pod 35 °C
- pri poklese teploty pod 32 °C (ťažký stupeň podchladenia), kritická je 29 °C:
- dýchanie je spomalené a plytké
- pulz je spomalený a môže byť nepravidelný
- znižujúca teplota stále spomaľuje pulz a dýchanie
- svaly sú stuhnuté
- nastávajú poruchy vedomia – až bezvedomie
- sme ďaleko od „civilizácie“:
- ak sa dá, tak postihnutého preoblečieme do suchého oblečenia, hýbeme s ním čo najmenej, transport zásadne po ležiačky na nosidlách, lebo pohybom sa môže dostať do srdca studená krv z okrajových častí tela, čo môže spôsobiť vážne poruchy dôležitých orgánov, ba aj smrť.
- postihnutého dáme do spacáku, alebo prikryjeme ho hliníkovou fóliou, dekou, bundou a pod. a odizolujeme ho od zeme najlepšie karimatkou, resp. batohom, čečinou, novinami a pod.
- ak to situácia umožňuje – ľahneme si k postihnutému a izolujeme ho, resp. ohrievame ho vlastným telom – najlepšie ak sme traja – dvaja si ľahnú k postihnutému a tretí zabezpečí pomoc – je vhodné občas sa postaviť a trošku sa pohýbať: drepy, chôdza, takto si rozprúdime krv a zamedzíme nášmu podchladeniu
- ak je postihnutý pri vedomí, podávame mu horúce, osladené nápoje a vysokoenergetické potraviny, nikdy nie alkohol, ktorý rozširuje cievy a môže spôsobiť to isté, čo hýbanie s pacientom.
- postihnutý je v bezvedomí, resp. nastávajú poruchy vedomia: okrem spomenutej prvej pomoci pri podchladení zabezpečíme priechodnosť dýchacích ciest, kontrolujeme zdravotný stav postihnutého: pri nedostatočnom dýchaní začneme s umelým dýchaním z pľúc do pľúc, sledujeme činnosť srdca, sme pripravení resuscitovať Pozor na „smrť zo záchrany“!
Podľa zdrojov z internetu upravil Milan Hlavatý
Správne a aktuálne v tomto čase.